Saunamaja ostmise ABC ehk millest alustada?

Sauna omamine on eestlaste jaoks olnud juba aastasadu traditsioon ning saunas käimine on meie kultuuripärandi osa. Saun on koht, kus lõõgastuda ja muredest vabaneda ning seetõttu on paljudel inimestel soov endale kodus saun soetada. Enne aga, kui asuda saunale ostma, on vajalik teha eeltööd, et tagada endale sobiva sauna ostmine ja selle nõuetekohane toimimine.

Kuna aasta 2023 on Eestis Sauna aasta, siis tahan teha postituse selle kohta millest alustada üldse sauna ostmist, et need kindlasti vastaksid just teie vajadustele.

Enne sauna ostmist võiks ostja endalt järgnevaid küsimusi küsida:

 1. Millist tüüpi sauna soovin?
 2. Kui palju inimesi peaks sauna korraga mahtuma?
 3. Milline peaks olema saunamaja eelarve?
 4. Kuhu saunamaja kavatsen paigutada? Kas veoauto juurdepääs saunamaja paigalduskohta on võimalik?
 5. Milline peaks olema saunamaja disain? (tünnisaun, ovaalsaun, munasaun)
 6. Millised peaksid olema saunamaja lisavarustused? Kas soovin lisavarustust nagu suurem veepakk, eesruum või hoopis terrass koos eletrivalmidusega?
 7. Millisest puidust peaks saun olema valmistatud?

Need küsimused aitavad ostjal selgitada oma vajadusi ja soove ning teha teadlikke otsuseid sauna ostmisel. Blogi keskendub valmis saunadele.

Kui on välja mõeldud, mis tüüpi sauna eelistad, siis järgmine oluline aspekt, millele tuleb enne saunamaja ostmist mõelda, on selle mahtuvus. See sõltub sellest, mitu inimest plaanib sauna korraga kasutada. Kui plaanitakse kasutada saunamaja pere või väikese sõprade ringi jaoks, siis piisab tavaliselt 2-3 inimesele mõeldud saunast. Kui aga soovitakse, et rohkem inimesi mahuks korraga saunamajja, siis tuleb valida suurem saun.

Lisaks inimeste arvule tuleks arvestada ka võimalike erivajadustega. Näiteks kui sauna kasutajate hulgas on eakaid või liikumisraskustega inimesi, siis tuleks valida saun, kus on piisavalt ruumi ja lihtne ligipääs, et kõik saaksid mugavalt liikuda.

Saunamaja valmistamiseks kasutatav materjal üks olulisemaid tegureid selle vastupidavuse ja kestvuse tagamisel. Õigesti valitud materjal tagab saunamaja pikaajalise kasutamise ja nauditava sauna-elamuse.

Termotöödeldud puit on üks parimaid valikuid saunamaja ehitamisel. Termotöötlus on puidu töötlemise protsess, kus puitu kuumutatakse spetsiaalsetes ahjudes temperatuuril kuni 200°C ilma õhuga kokkupuuteta. See protsess muudab puidu omadusi ja muudab selle vastupidavamaks, stabiilsemaks ja vähem vastuvõtlikuks kahjuritele, nagu putukatele ja hallitusele.

Termotöödeldud puit sobib ideaalselt saunamajade ehitamiseks, kuna see talub hästi kõrget õhuniiskust ja temperatuuri, mis on saunas väga oluline. Samuti ei eralda termotöödeldud puit niiskust ega vaiku, mis võivad põhjustada hingamisprobleeme ja allergiat. Lisaks on termotöödeldud puidul ilus ja kordumatu välimus, mis sobib suurepäraselt saunamajade interjööri jaoks.

Kuigi termotöödeldud puidust saunamajad võivad olla natuke kallimad kui muud tüüpi saunamajad, on nende pikaajaline vastupidavus ja looduslik ilu kindlasti investeeringu väärt. Termotöödeldud puidust valmistatud saunamajad on ka keskkonnasõbralikumad, kuna termotöötlus ei kasuta kemikaale ega kahjusta keskkonda.

Tihendite kasutamine on samuti oluline osa puitsauna ehitamisel. Kui saunatapiga liigendatud seinaosad ei ole tihedalt üksteise vastu surutud, võib see tekitada pragusid, mille kaudu õhk ja niiskus võivad sisse tungida. See omakorda võib põhjustada niiskuskahjustusi ja hallituse teket saunas.

Keris on ka kindlasti üks olulisemaid saunaseadmeid ja selle funktsionaalsus mõjutab otseselt saunaelamust. Kerise võimsus ja suurus peavad olema vastavuses sauna suurusega ning kerise tüüp (elektriline või puidukeris) sõltub sauna tüübist. Puidukerisega saun on traditsiooniline variant, kuid nõuab rohkem vaeva ja tähelepanu. Elektrikerisega saunad on lihtsad kasutada, kuid võivad tarbida palju elektrit ning seetõttu võib elektriarve olla kõrgem.

Meie Arel Plussis kasutame oma saunade valmistamisel kõrgekvaliteedilist ja vastupidavat termotöödeldud puitu, mis on eriti sobiv põhjamaisesse kliimasse. Tappide vahele paigaldame tihendid, mida enamus konkurente ei paku.

Valmistame saunu erinevatele vajadustele vastavalt, sealhulgas erineva suurusega ja erineva varustusega.

Saunade transportimisel kasutame usaldusväärseid koostööpartneritest transpordi ettevõtteid. Paigaldus teostatakse kiirelt ja kvaliteetselt, et klient saaks nautida oma uut sauna võimalikult kiiresti.

Arel PLus OÜ – Parima ja mõnusaima leiliga saun!*

Raul Uibopuu

*kliendi tagasiside põhjal

cover-background

Võtke meiega ühendust või küsige personaalset pakkumist Arel PLUS saunale!

  Ardi Kaljusaar

  Juhatuse liige: müük, finants